Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Já Bastardo

11. 07. 2017 8:22:07
...Osud, příznivá finanční situace a výhružky cestovní kanceláře tomu však chtěli, že jsem se jednoho krásného prosincového dne vydal na rekreaci na španělské pobřeží...

Občas se dívám do dálky. Když je hezké počasí a čistý vzduch, dá se dohlédnout opravdu daleko. Třeba až do vzdálené cizí vesnice nebo vzdáleného města. Jak tam ti lidé asi žijí? Chtěl bych mít sedmimílové boty. To by pak bylo velice snadné. Nasadil bych si je a během okamžiku bych se ocitl v pro mě neznámém světě. Zašel bych pokecat s domorodci a ptal se jich, jak se jim tu žije, co dělají v době volna, kde pracují a jestli mají problémy se sousedy. A takhle bych chodil (skákal) od jedné vesnice ke druhé, až bych se třeba doskákal až k hranicím naší republiky.

A skočil bych si i do Rakouska a zeptal se jich tam, jak se mají a co je to za tu fialovou krávu. A oni by mi řekli, že jim tam už asi zase zdrhla z vedlejšího Švýcarska, a že se to stává celkem často.

Tak bych se s nimi rozloučil a skočil bych do Švýcarska jim o té ztracené krávě povědět a za odměnu bych dostal ranec čokolády, a to by mě namlsalo k další cestě, takže bych ze Švýcarska zaskočil za francouzskými děvčaty, vínem a sýrem. Pak bych ještě pro srovnání zavítal do Itálie. Italky, víno a proscuitto.

Ale já jsem stejně spíš pivař, takže by mé další kroky vedly do německého Mnichova. Za Němk... No, jen na pivo, klobásu a zelí. Kombinace pivka a zelí by zvýšila dolet mých bot a já bych tak navštívil polskou Varšavu. Tady bych už ale asi nedegustoval. Přeci jen nejsem takový gurmán, abych měl po jídle rozleptané vnitřnosti a posypovou sůl si hravě obstarám i doma. Zcela jistě bych na svých cestách neopomenul ani divoký východ Evropy. Vždyť, věřte nevěřte, já na Slovensku ještě nikdy v životě nebyl. No, a úplně nakonec bych jako třešničku na dortu navštívil Moskvu, a to skutečně i plánuju. Rád bych se podíval do slavného muzea voskové figuríny, a pak bych si asi udělal pěší výlet po transsibiřské magistrále až do Vladivostoku.

Sedmimílové boty ale nemám... Osud, příznivá finanční situace a výhružky cestovní kanceláře tomu však chtěli, že jsem se jednoho krásného prosincového dne vydal na rekreaci na španělské pobřeží. Termín zájezdu, ke kterému jsem byl donucen, byl naštěstí volný. Nevěřili byste, jak málo lidí jezdí během Vánoc do Španělska. Dokonce jsem si musel v autobusu připlatit ještě dalších deset sedadel, jinak bychom já a dva řidiči vůbec neodcestovali.

Na španělské Costa Bravě, nedaleko Barcelony, mě přivítala příjemná teplota, dosahující až k dvanácti stupňům. Zašel jsem si na nudistickou pláž a málem si ukroutil hlavu, ale nikoho jiného jsem nespatřil. Po nějaké chvilce mne osamělost na pláži začala nudit. Rozhodl jsem se vydat do města a nasát tak atmosféru Katalánska.

Na trhu byly stánky s nepřeberným množství zboží a spousta nakupujících lidí. Chvilku jsem jen procházel a prohlížel si prodávanou zeleninu, ovoce, plody moře a podobně, ale ani to mě příliš neuspokojovalo. Pak jsem spatřil mladou a sympatickou paní. Zřejmě si zrovna vybírala suroviny pro přípravu večeře. To bylo něco pro mě. Konečně jsem mohl pozorovat domorodce a jejich denní život. Rozhodl jsem se ji sledovat. Neustále jsem se jí držel v patách, čehož si po chvilce všimla a podívala se na mě. Vesele jsem se na ní usmál. Ona mi opětovala poměrně křečovitý úsměv.

Tak jsem se asi půl hodiny držel v těsném závěsu za ní a nahlížel jí pod ruku a pozorně sledoval její nakupování. Když měla své dvě nákupní tašky naplněné, jala se opustit tržiště. A já šel stále za ní. Zajímalo mě, kde asi bydlí. A tak jsem šli ulicemi. Neustále se za mnou ohlížela a já se pořád usmíval. Maličko zrychlila, musel jsem tedy také přidat. Přes promenádu jsem již byli v lehkém poklusu. Ohlížela se na mne stále častěji a já se usmíval, ačkoliv mi zrychlené tempo způsobovalo pěnu u úst. Pak už jsme byli v klasickém běhu. Kam tak pospíchá? ptal jsem se sám sebe. Ta se na tu večeři nějak těší.

Tímto tempem jsme proběhli přes nějaké náměstí. Za tímto náměstím však hladová žena zcela nepochopitelně odhodila své tašky s nákupem, zvedla ruce nad hlavu a dala se do regulérního sprintu. Přitom řvala jak na lesy: "Bastardo! Bastardo!" Byl jsem zcela vyveden z rovnováhy. Dal jsem se také do sprintu a v tom zmatku se mi v hlavě popletla slovíčka, a já tak na sympatickou a rychle se vzdalující ženu začal nelogicky křičet německy: "Halt! Halt!" A takhle jsme proběhli jakýmsi průchodem do dvora pavlačového domu. Tak tady tedy bydlí!

Proběhla dvorem a s výkřikem úlevy přistála v náruči toho největšího osmahlého Španěla, jakého jsem kdy v životě viděl. Nejspíš mu vyprávěla nějaký svůj zážitek. Na to jí obrovský Španěl odstrčil a vydal se mě uvítat. Kdosi za mými zády zavřel vrata průchodu a já se tak ocitl v jakési primitivní aréně pro koridu. Ono to s tou koridou ve Španělsku už není takové jako dřív. Na spoustě míst byla již zakázána. Horkokrevní Španělé tak trpí silným absťákem a touži po krvi nevinného tvora. Začalo jich na dvoře zhusta přibývat, zatímco nevinným tvorem jsem byl stále jen já, což pro mě nevypadalo zrovna růžově.

Obr mě chytil pod krkem a začal se mnou cloumat. Snažil jsem se mu vysvětlit, že došlo k pouhému omylu, a že jsem měl v úmyslu jen pronásledovat jeho ženu. To ho vyburcovalo ještě k většímu násilí, z čehož vyplynulo, že ze mne serval mikinu, čímž odhalil můj nedávno zakoupený fotbalový dres FC Barcelony se jmenovkou Messi. Dav zašuměl. Obr na mě shlížel s vykulenými oči a pomalu uvolňoval sevření. "Je jeden z nás," zakřičel po divácích a ti souhlasně přikyvovali. "Milost! Milost!" ozývalo se z davu. Obr zaťal pěst. Pak ji zase povolil a zase ji zaťal a namířil ji na můj obličej. Podíval se na vyšitý znak svého milovaného fotbalového klubu a ruka mu klesla k tělu. "Budiž milost!" zvolal.

Vrata průchodu se vrzavě rozevřely a obr mě s rukou kolem ramen odváděl na ulici. Tam mě k sobě otočil, obě jeho ruce mi dopadly na ramena a podržel si mě tak na délku paží. "Jsi jeden z nás!" řekl a objal mě.

"Ten dres jsem si zakoupil dnes na trhu," řekl jsem mu, když mě osvobodil ze svého objetí. "A hned ve vedlejším stánku jsem si koupil tyhle hodinky s logem Realu Madrid, podívejte!" strčil jsem mu hodinky rovnou před nos.

"Bastardo! Bastardo! Perro Madrid!"

Chtěl bych mít sedmimílové boty...

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Daniel Tomáš | úterý 11.7.2017 8:22 | karma článku: 15.76 | přečteno: 668x


Další články blogera

Daniel Tomáš

Jak jsem začal vydělávat

Byl vlahý letní večer, když maminka svolala mě, tatínka, mých osm sourozenců, dědečka, babičku a pejska Azora a uspořádala rodinnou poradu, na které oznámila, že za pár měsíců bude v naší sklepní kóji o jeden hladový krk více.

11.4.2018 v 14:27 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 3558 | Diskuse

Daniel Tomáš

Pane rozhodčí, Vy vole, co to pískáte?

Fotbalovým rozhodčím jsem se stal díky mému tatínkovi, který si jednoho dne povšiml, že český fotbal je korupcí přetékající žumpa, a že by tedy bylo chybou jen nečinně přihlížet a nepřivydělat si nějakou tu tisícovku k dobru.

29.3.2018 v 16:09 | Karma článku: 21.99 | Přečteno: 771 | Diskuse

Daniel Tomáš

Ukradená vzducholoď

....Představoval jsem si, jak s partou tamních uličníků budem zažívat dobrodružství, jak se budem toulat po lesích, jak si postavíme bunkr z větví a jehličí, jak budeme chodit na třešně nebo jak ukradneme vzducholoď....

9.3.2018 v 15:59 | Karma článku: 28.98 | Přečteno: 791 | Diskuse

Daniel Tomáš

Žhavé rande

Náš pracovní kolektiv je plný šprýmařů, kteří se se svými poťouchlými nápady starají o zdravou a přátelskou atmosféru. Tu vám někdo přilepí žertovnou cedulku na záda, tu vám někdo vsune připínáček na židli či do jídla.

23.2.2018 v 14:42 | Karma článku: 30.96 | Přečteno: 2282 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Jiří Turner

Pivní sýr "Žumbera"

Byla jednou jedna hospůdka jménem „Dřevák“. Bylo to v pražské Libni a bylo to v „idylických“ dobách, kdy pivo stálo 1,70 Kč, obloha byla modřejší, než je dnes, slunce svítilo trochu jinak a holky byly...no, co vám budu povídat...

20.4.2018 v 20:06 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 424 | Diskuse

Dita Jarošová

Jarní pokoušení...

Tak opadly ledy a kabáty všichni skryli na dna skříní. V podstatě oteplení, které přišlo, zahřálo aspoň některé na duši... Všichni začali náhle plést, háčkovat a zajímat se o zahrádky. Také o seriály vesměs s bizarními názvy.

20.4.2018 v 0:46 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 209 | Diskuse

Martin Králíček

Ona je hvězda a chce, abych taky byl

Píše mi krásné esemesky. Třeba : „Přijdu ve 14.hod.“ A když odpovím, přijde další: „I dřív můžu?“ Dá se láska vyjádřit lépe? Ona ji tak vyjadřuje.Ona je hvězda, chápete? A hvězdy jsou jiné přeci.

18.4.2018 v 8:45 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 357 | Diskuse

Jakub Dajč

Hodina švédštiny pro starší a pokročilé

Nový žák to nemá nikdy lehké. Jak se mu povede ve třídě ostřílených seniorů? Pomůže mu Ingrid? A Ingmar Bergman? (Příběh z Ameriky.)

18.4.2018 v 6:55 | Karma článku: 8.95 | Přečteno: 472 | Diskuse

Brigita Tóthová

Pohled dovnitř

Chodíme často obnaženi, odhazujeme svršky na požádání a přesto zůstáváme jen na povrchu. Teprve pod všemi těmi vrstvami oblečení a masek jsme to opravdu my. Ponoř se...

17.4.2018 v 18:07 | Karma článku: 5.26 | Přečteno: 120 | Diskuse
VIP
Počet článků 105 Celková karma 28.87 Průměrná čtenost 1649

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.