Prázdniny u babičky s výhledem do budoucnosti

6. 10. 2017 7:52:40
Ve sluncem zalitém poledni se jistý děda Škubánek pohodlně usadil na zápraží své chaloupky a pár mocnými potahy ze své elektronické dýmky naplnil okolí hustým kouřem spáleného propylenglykolu s melounovým aromatem.

Tu najednou se z mlhy vytvořené dýmkou zjevila hlavička malé Lidky, která vysedávala taktéž na zápraží, a kterou dědeček při svém příchodu přehlédl. Lidka se tvářila velice sklíčeně a nespouštěla oči z displeje svého tabletu. Bodejť by se tvářila vesele, když jí zrovna předešlé noci zemřela kočička, kterou si již celé dva měsíce piplala ve své mobilní aplikaci. Lidka si smrt své virtuální kočičky dávala za vinu. Snad, kdybych provedla pár mikrotransakcí a pořídila Míce (tak se kočička jmenovala) lepší pelíšek, kdybych si bývala zaplatila prémiový účet na dva týdny, byla by tu Míca ještě s námi, říkala si Lidka v duchu.

Dědeček, aby malou Lidku, svojí vnučku, odtrhl od zlých myšlenek, započal rozhovor: "Běda," řekl a díval se při tom do čisté srpnové oblohy, "Dnes bude tropická noc."

Lidka, aniž by spustila oči z tabletu, řekla: "Ta už je od únoru, dědečku."

"To ano, to ano," nenechal se děda Škubánek vyvézt z míry, "Ale dnes bude zas."

Malá Lidka se najednou celá rozechvěla a dala se do usedavého pláče. "Ale no tak, no tak," konejšil jí dědeček a přisedl si k ní.

Mezi vzlyky Lidka řekla: "Je to moje chyba, že Míca umřela".

"Nu což, chybami se člověk mučí," pravil dědeček a pokračoval, "Víš ty co? Mně tady vzadu v hlavě něco napovídá, že Míca vůbec nezemřela," řekl dědeček a šibalsky se mu zalesklo v očích, kterými přelétal k pootevřeným dveřím do stodoly.

"Opravdu, dědečku?" otázala se Lidka v naději a její oči se taktéž zaměřily na vrata stodoly.

"No ano! Míca prostě chcípla, pošla, uhynula, zhasla, padla, zkapala, ale určitě nezemřela, jelikož to může jen člověk!" řekl dědeček a setřel vnučce stékající slzu.

"Tos řekl moc hezky, dědečku! Hned je mi lépe," rozveselila se Lidka.

"Ach, ano," přitakal dědeček, "Až mi z toho vyhládlo!" Postavil se a šel k otevřenému oknu vedoucímu do chaloupky. "OMG, babičko, OMG! Ohřej Mi Guláš!" volal do okna. Tu se v okně objevila lehce zakaboněná tvář babičky a zeptala se: "A myslíš, že si ho zasloužíš?" Babička se od včerejška na dědečka trošku zlobila. Nalezla totiž v historii dědečkova internetového prohlížeče odkazy na videa, o kterých zde nemůžeme ani hovořit. Snad v nějaké zaplivané nádražní putyce, ale ne zde! Dědeček udělal na babičku smutné psí oči a babička neudržela zakaboněnou tvář, usmála se a jala se ohřívat guláš. Ona ta videa nakonec nebyla tak hrozná a v lecčem byla dokonce inspirativní.

Dědeček si přisedl zpátky k Lidce, která si právě aktualizovala svůj stav na sociální síti, a zabafal z dýmky. Tu, jak velká voda, se s křikem na dvůr přihnala děcka, v čele se starším vnukem Toníkem. "Kdepak jste si hrála, holoto?" zeptal se dědeček.

"Byli jsme dole u řeky," líčil Toník.

"A kdopak je z vás nejotužilejší a šel jako první plovat?" zajímal se dědeček.

"Ale dědečku," plácl se Toník do čela, "Vždyť my ještě plovat neumíme! Chodíme teprv třetím rokem na gymnázium. To byste tomu dal! Jen Jarek, který je z nás nejstarší a letos bude maturovat, dokáže za pomoci čuby dosáhnout druhého břehu."

"Tak snad rybařit jste byli?" zajímal se dědeček.

"Ale dědečku, toto týrání zvířat je již přeci dávno zakázané! To by nám udavači dali. Ale přeci jen jsme lovili a s prázdnou neodešli. Podívej! Karlík chytil Bulbasaura na sedmé úrovni!"

Dědeček zamžoural očima do nastaveného Karlíkova displeje a řekl: "No vida! To je ale hezký úlovek! Já však zažil časy, kdy se ještě lovily i ryby. To vám bylo dobrodružství!"

"A chytil jste nějakou, dědečku?" ptaly se děti se zatajeným dechem.

"Ano, jednou jsem chytil takhle...," na to dědeček roztáhl ruce jak jen mohl a pokračoval, "velkou rýmu," a začal se řehtat na celé kolo, až byla dítka zcela poprskaná jeho slinami. Děti se však také smály a volaly: "LOL, LOL, dědeček udělal dobrý Joke!"

"Co byste řekli, kdybychom si dnes zahráli jednu starou hru na policisty a lumpy," zeptal se dědeček dětí, která se okamžitě začala radovat! "To by bylo skvělé, sláva dědečkovi," volala.

"Dobrá," řekl dědeček a zalovil v kapse svých kalhot. "Ale ještě předtím mi tady Karlík, náš úspěšný lovec, skočí do koloniálu k panu Nguyenovi pro melounovou náplň do dýmky," řekl a s cinkotem vysypal Karlíkovi do nastavené dlaně čtyři eura. "Moment, Karlíku, ne tak rychle," zavolal dědeček na Karlíka, který se již chystal doběhnout pro náplň. "Tady máš ještě nějaké drobné a za ty nakup pro nás všechny pár Red Bullů. Čeká nás dlouhá pařba!"

Karlík odběhl a zbytek dětí se s dědečkem odebralo do chaloupky, kde si až do pozdních nočních hodin užijí pořádnou LAN party s jednou starší hrou na policisty a lumpy.

Autor: Daniel Tomáš | pátek 6.10.2017 7:52 | karma článku: 26.11 | přečteno: 1443x

Další články blogera

Daniel Tomáš

Jak prosté, milý Watsone!

Čtenářům se tají dech při sledování Sherlocka Holmese, který díky své genialitě rozmotává nitku po nitce zašmodrchané klubko detektivního případu, či jsou fascinováni prací šedých buňek mozkových detektiva Hercula Poirota.

5.9.2018 v 16:16 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 412 | Diskuse

Daniel Tomáš

UEFA - Mafia?

Tak tedy ani letos nebudeme mít ve fotbalové Lize mistrů dva české zástupce. Pražská Slavia ve včerejším utkání prohrála na hřišti Kyjeva 2:0. Bohužel, výsledek byl značně ovlivněn chybami rozhodčích, což zanechalo na utkání...

15.8.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 754 | Diskuse

Daniel Tomáš

Sportovní komentátoři - staré dobré časy

Co se rozumí ideálním fotbalovým počasím? Jak krásná je asi střela, kterou nikdo nevypálil? Kterému hokejistovi se postavil Ptáček? A máme již mezi našimi sprintery nějakého Kokota?

30.7.2018 v 14:04 | Karma článku: 26.26 | Přečteno: 1097 | Diskuse

Daniel Tomáš

Když se z chlapce stává muž

Patnáctý rok života muže je rokem velkých změn. Pod nosem vyraší stupidní a odporné chmýří, hlas jakoby se nemohl rozhodnout, zda se ponese v sopránu či basu, varlata se spustí až do oblasti kolen a tvář pak ponejvíce připomíná...

10.7.2018 v 14:16 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 996 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Jaroslav Filip

První výlet dobrého čerta Bonifáce

Předvánoční čertovská pohádka pro dobrou pohodu. Vánoce jsou přede dveřmi a všude kolem nás panuje shon a čilý obchodní ruch. Jako bychom zapomněli, že právě Vánoce jsou mimo jiné především svátky klidu a pohody .

9.12.2018 v 17:27 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 169 | Diskuse

Milan Slanina

Kristus byl autista ...

Ano, Kristus byl autista. Jak jinak ... žil v jiném světě, než my a do tohoto světa nás neustále zval a Jeho Duch to dělá dál. Posílá na zem své Posly, kteří pokračují neúnavně dál v jeho Misi. My jsme jim začali říkat autisté.

9.12.2018 v 13:19 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 101 | Diskuse

Pavel Kalabis

Třídní nepřítel (obávám se) je zpět!

Nedělní příloha Haló čtení přináší kromě obvyklých rad, návodů, humoru a zábavy i hlubší vhled do dlouhodobě složité celospolečenské situace. Kontury a motivy relevantních činitelů začínají být zřejmé. Nebuďte neteční.

9.12.2018 v 10:50 | Karma článku: 20.90 | Přečteno: 722 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Opravdová láska je, anebo není. Nic mezi. Uprostřed jen tma a ticho

Skutečnou lásku nevysvětlíš rozumem. Nerozebereš ji jako větnou stavbu, matematický výrok nebo částici hmoty. Není o argumentech. Je o citu. Můj pohled.

9.12.2018 v 10:11 | Karma článku: 25.35 | Přečteno: 422 | Diskuse

David Snítilý

Kolektivní samota

Bylo a je nás šest. A letos na 1. máje jednomu z nás manželka oznámila, že se chce rozvést. Přiznal to až počátkem prázdnin a neopomněl dodat, že čeká na ty další dva. Statistika rozvodovosti je holt neúprosná.

9.12.2018 v 9:34 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 323 | Diskuse
VIP
Počet článků 118 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1611

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.cz