Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny u babičky s výhledem do budoucnosti

6. 10. 2017 7:52:40
Ve sluncem zalitém poledni se jistý děda Škubánek pohodlně usadil na zápraží své chaloupky a pár mocnými potahy ze své elektronické dýmky naplnil okolí hustým kouřem spáleného propylenglykolu s melounovým aromatem.

Tu najednou se z mlhy vytvořené dýmkou zjevila hlavička malé Lidky, která vysedávala taktéž na zápraží, a kterou dědeček při svém příchodu přehlédl. Lidka se tvářila velice sklíčeně a nespouštěla oči z displeje svého tabletu. Bodejť by se tvářila vesele, když jí zrovna předešlé noci zemřela kočička, kterou si již celé dva měsíce piplala ve své mobilní aplikaci. Lidka si smrt své virtuální kočičky dávala za vinu. Snad, kdybych provedla pár mikrotransakcí a pořídila Míce (tak se kočička jmenovala) lepší pelíšek, kdybych si bývala zaplatila prémiový účet na dva týdny, byla by tu Míca ještě s námi, říkala si Lidka v duchu.

Dědeček, aby malou Lidku, svojí vnučku, odtrhl od zlých myšlenek, započal rozhovor: "Běda," řekl a díval se při tom do čisté srpnové oblohy, "Dnes bude tropická noc."

Lidka, aniž by spustila oči z tabletu, řekla: "Ta už je od únoru, dědečku."

"To ano, to ano," nenechal se děda Škubánek vyvézt z míry, "Ale dnes bude zas."

Malá Lidka se najednou celá rozechvěla a dala se do usedavého pláče. "Ale no tak, no tak," konejšil jí dědeček a přisedl si k ní.

Mezi vzlyky Lidka řekla: "Je to moje chyba, že Míca umřela".

"Nu což, chybami se člověk mučí," pravil dědeček a pokračoval, "Víš ty co? Mně tady vzadu v hlavě něco napovídá, že Míca vůbec nezemřela," řekl dědeček a šibalsky se mu zalesklo v očích, kterými přelétal k pootevřeným dveřím do stodoly.

"Opravdu, dědečku?" otázala se Lidka v naději a její oči se taktéž zaměřily na vrata stodoly.

"No ano! Míca prostě chcípla, pošla, uhynula, zhasla, padla, zkapala, ale určitě nezemřela, jelikož to může jen člověk!" řekl dědeček a setřel vnučce stékající slzu.

"Tos řekl moc hezky, dědečku! Hned je mi lépe," rozveselila se Lidka.

"Ach, ano," přitakal dědeček, "Až mi z toho vyhládlo!" Postavil se a šel k otevřenému oknu vedoucímu do chaloupky. "OMG, babičko, OMG! Ohřej Mi Guláš!" volal do okna. Tu se v okně objevila lehce zakaboněná tvář babičky a zeptala se: "A myslíš, že si ho zasloužíš?" Babička se od včerejška na dědečka trošku zlobila. Nalezla totiž v historii dědečkova internetového prohlížeče odkazy na videa, o kterých zde nemůžeme ani hovořit. Snad v nějaké zaplivané nádražní putyce, ale ne zde! Dědeček udělal na babičku smutné psí oči a babička neudržela zakaboněnou tvář, usmála se a jala se ohřívat guláš. Ona ta videa nakonec nebyla tak hrozná a v lecčem byla dokonce inspirativní.

Dědeček si přisedl zpátky k Lidce, která si právě aktualizovala svůj stav na sociální síti, a zabafal z dýmky. Tu, jak velká voda, se s křikem na dvůr přihnala děcka, v čele se starším vnukem Toníkem. "Kdepak jste si hrála, holoto?" zeptal se dědeček.

"Byli jsme dole u řeky," líčil Toník.

"A kdopak je z vás nejotužilejší a šel jako první plovat?" zajímal se dědeček.

"Ale dědečku," plácl se Toník do čela, "Vždyť my ještě plovat neumíme! Chodíme teprv třetím rokem na gymnázium. To byste tomu dal! Jen Jarek, který je z nás nejstarší a letos bude maturovat, dokáže za pomoci čuby dosáhnout druhého břehu."

"Tak snad rybařit jste byli?" zajímal se dědeček.

"Ale dědečku, toto týrání zvířat je již přeci dávno zakázané! To by nám udavači dali. Ale přeci jen jsme lovili a s prázdnou neodešli. Podívej! Karlík chytil Bulbasaura na sedmé úrovni!"

Dědeček zamžoural očima do nastaveného Karlíkova displeje a řekl: "No vida! To je ale hezký úlovek! Já však zažil časy, kdy se ještě lovily i ryby. To vám bylo dobrodružství!"

"A chytil jste nějakou, dědečku?" ptaly se děti se zatajeným dechem.

"Ano, jednou jsem chytil takhle...," na to dědeček roztáhl ruce jak jen mohl a pokračoval, "velkou rýmu," a začal se řehtat na celé kolo, až byla dítka zcela poprskaná jeho slinami. Děti se však také smály a volaly: "LOL, LOL, dědeček udělal dobrý Joke!"

"Co byste řekli, kdybychom si dnes zahráli jednu starou hru na policisty a lumpy," zeptal se dědeček dětí, která se okamžitě začala radovat! "To by bylo skvělé, sláva dědečkovi," volala.

"Dobrá," řekl dědeček a zalovil v kapse svých kalhot. "Ale ještě předtím mi tady Karlík, náš úspěšný lovec, skočí do koloniálu k panu Nguyenovi pro melounovou náplň do dýmky," řekl a s cinkotem vysypal Karlíkovi do nastavené dlaně čtyři eura. "Moment, Karlíku, ne tak rychle," zavolal dědeček na Karlíka, který se již chystal doběhnout pro náplň. "Tady máš ještě nějaké drobné a za ty nakup pro nás všechny pár Red Bullů. Čeká nás dlouhá pařba!"

Karlík odběhl a zbytek dětí se s dědečkem odebralo do chaloupky, kde si až do pozdních nočních hodin užijí pořádnou LAN party s jednou starší hrou na policisty a lumpy.

Autor: Daniel Tomáš | pátek 6.10.2017 7:52 | karma článku: 25.86 | přečteno: 1410x


Další články blogera

Daniel Tomáš

Historie, současnost a tajemství řádu svobodných skladníků

Po návratu domů z jubilejní dvousté mezinárodní konference skladníků, která se letos konala v norském Oslu, jsem se rozhodl čtenáře blíže seznámit s historií řádu svobodných skladníků a poodhalit roušku tajemství, jež tento...

9.2.2018 v 9:07 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 1434 | Diskuse

Daniel Tomáš

Mezinárodní olympijský výbor hasí požář

Vinou neúčasti ruských sportovců a hrozícímu výraznému poklesu sledovanosti bližících se olympijských her v korejském Pchjongčchangu byl mezinárodní olympijský výbor nucen sáhnout k razantním změnám v pravidlech mnoha disciplín.

30.1.2018 v 9:11 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Daniel Tomáš

Válka se sborem dobrovolných hasičů

Již druhým rokem vykonávám u nás na vesnici funkci předsedy sboru dobrovolných popelářů. Funkce i činnost je to velice zajímavá a záslužná. Něvěřili byste však, jak málo populární je naše nezvané úsilí mezi obyvateli vesnice.

18.1.2018 v 8:53 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 724 | Diskuse

Daniel Tomáš

Pan Síla, lstivý hrnčíř a návrat kreténa

Asi se nestává příliš často, aby se člověk mohl na konci své kariéry pochlubit šestnácti tituly mistra světa. Když tak přemýšlím, vybaví se mi asi jen bratři Pospíšilové a jejich dvacet titulů mistrů světa v kolové.

3.1.2018 v 8:25 | Karma článku: 22.35 | Přečteno: 2255 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Vojtěch Fišera

(O)běžná

„U vás lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě,“ řekl malý princ, „a přece tam nenalézají, co hledají...““ - Malý Princ

17.2.2018 v 19:18 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 110 | Diskuse

Jiří Stratil

Poezie architektonická

Básnířské umění má rovněž mnoho forem a stylů. Jak vidí, cítí a píše poezii třeba takový architekt? No jako architekt. Jeho básnička musí mít jasnou a logickou konstrukci a strukturu, postavené pevně od základu až po střechu.

17.2.2018 v 12:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Lavička Václava Havla aneb když je pes moudřejší než lidé (Opožděná reportáž)

Zpráva z tisku: „Praha 6 odhalila lavičku Ferdinanda Vaňka, pojmenovanou po alter egu bývalého prezidenta Václava Havla. Ocelová lavička má podobu červeného prkna s pivovarnickým sudem a přišla na bezmála milion korun“

16.2.2018 v 21:05 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Jiří Klabal

Profesorka

Pochodovala úzkou uličkou mezi krajní řadou lavic a okenními parapety tam a zpět. Nevědouc, čím vyplnit dlouhé vteřiny inscenovaného čekání, konečky prstů stírala kapky vody z orosených skel.

16.2.2018 v 18:00 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jiří Stratil

Brzy se spoutanému otevře žalář

Tak proč se stále po celé dny strachujete? Z utiskovatele a jeho vzteku? Kde je ten utiskovatel se svým vztekem? Opět jedna z odpovědí, kterých se mi dostává při namátkovém otevření Starého Zákona Bible v jeho určité části.

16.2.2018 v 12:02 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 363 | Diskuse
VIP
Počet článků 101 Celková karma 23.07 Průměrná čtenost 1628

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.