Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Historie, současnost a tajemství řádu svobodných skladníků

9. 02. 2018 9:07:37
Po návratu domů z jubilejní dvousté mezinárodní konference skladníků, která se letos konala v norském Oslu, jsem se rozhodl čtenáře blíže seznámit s historií řádu svobodných skladníků a poodhalit roušku tajemství, jež tento...

...spolek obestírá.

Ještě předtím mi však dovolte, abych poděkoval norským pořadatelům nedávno skončené konference v Oslu, za vynikající uspořádání a organizaci. Jednalo se o skromné setkání čelních představitelů skladnických cechů z celého světa, které se konalo v pěti hvězdičkovém hotelu, jenž byl postaven z peněz daňových poplatníků jen pro tuto akci, a po jejímž ukončení byl hotel zbourán, přičemž na jeho místě by v nejbližších dnech měl vyrůst monumentální pomník ze zlata, taktéž z peněz daňových poplatníků, připomínající tuto jubilejní konferenci.

Historie skladnictví je dlouhá. První dochovanou zmínkou o skladování je 40 tisíc let stará jeskynní malba z indonéského ostrova Sulawesi, na které je vyobrazena skupina postav, zřejmě rodina, z nichž jedna z postav za pomoci primitivního paletového vozíku přemisťuje zásoby potravin do jakési starodávné spíže. Vzhledem k nízké kvalitě malby, na které se navíc podepsal zub času, má tato teorie i řadu odpůrců, kteří tvrdí, že se jedná o první vyobrazení pohlavního styku, a že primitivní paletový vozík je ve skutečnosti tělo mladé dívky. Já osobně jsem se vydal onu tajemnou jeskyni navštívit a po dvou týdnech usilovné práce jsem mohl s čistým svědomím konstatovat, že se mi ji nepodařilo nalézt.

Za významný mezník v dějinách skladnictví je považován rok 1717, kdy byla ve Velké Británii spojena čtyři menší skladnická uskupení v jedno velké, čímž v Británii vznikl první řád svobodných skladníků, do jehož čela byl zvolen velmistr skladník. Prvním velmistrem nebyl nikdo jiný, než slavný fyzik, matematik, astronom, alchimista, teolog a nadšený amaterský skladník sir Isaac Newton.

Smyslem cechu bylo především hájit zájmy svých členů, dohlížení nad kvalitou služeb a především pak nedovolovat provozování řemesla někomu, kdo nebyl členem cechu. Člověk, který si dovolil vykonávat skladničinu a nebyl přitom členem cechu, byl mírně pokutován a následně rozčtvrcen. Tím, že cech mezi sebe příliš nových členů nepřijímal (jednou z podmínek přijetí byla praxe v oboru alespoň padesát let) a vzhledem k tomu, že skladničinu tedy mohla vykonávat jen úzká skupina lidí, došlo k velikému finančnímu obohacení cechu a jeho členů, což později, zvlášť v obdobích finančních krizí, bylo trnem v oku špatně hospodařícím vládám a chudým vrstvám obyvatel. Vrchní představitelé vlád pak svá špatná ekonomická rozhodnutí dávali za vinu řádu, doslova ho démonizovali a živili tak nenávist v srdcích prostých občanů, kteří proti řádu začali veřejně protestovat. Cílem vlády bylo zmocnit se nashromážděného bohatství skladníků a zacelit tak díry v rozpočtu.

Na ostrovech tak došlo k prvnímu pronásledování členů cechu a následně pogromu. Mnoho skladníků tak dalo rozhněvané Británii vale a uchýlilo se do zdánlivého bezpečí pevninské Evropy, kde od Portugalska po Rusko zakládali nové cechy. Kdyby tak tušili, co se na ně v budoucnu chystá v Německu...

Zakladatelem českého řádu svobodných skladníků byl Tomáš Garrigue Masaryk. Cech však fungoval pod krycím názvem Česká strana pokroková, kterou v roce 1900 založil Masaryk společně s Karlem Kramářem a Josefem Kaizlem. Důvodem ilegality byl odmítavý postoj Vídně, která na území Rakouska - Uherska uznávala pouze cech R-U skladníků. Díky Masarykově choti, Američance Charlottě Garriguové, se pak skladničina konečně dostává i za velkou louži.

Nejtěžší chvíle pro členy skladnických cechů přišly s nástupem Adolfa Hitlera k moci. Cechy byly bohaté a válečná mašinérie a tažení napříč Evropou finančně nákladné. Došlo k dalšímu pronásledování skladníků, zatýkání, někdy i přímo na pracovišti a zabavování jejich majetku. Agresi vůči skladníkům pak ještě podpořila pravá ruka Hitlera Joseph Goebbels, který ve svých projevech několikrát zdůraznil, že skladníci jsou jen nevzdělaní burani tyjící z krve a potu pracujícího lidu.

S nástupem komunismu přecházejí cechy ve východní Evropě opět do ilegaity. Komunisté ruší podmínky pro vykonávání skladnického řemesla a možnost uplatnění v oboru tak nacházejí i vysokoškolsky vzdělaní lidé, například doktoři. V této době dochází k uzavření spolupráce řádu skladníků se řádem zednářů, kterým se v roce 1955 podařilo propašovat do letenského pomníku poselství budoucím generacím. To však neušlo pozornosti vedení komunistické strany a pomník tak byl v roce 1962, na příkaz N. S. Chruščova, odstřelen.

Druhá polovina dvacátého století je pak značně ovlivněna nástupem moderní techniky do výroby. Mezi členy řádu panují neshody. Konzervativní skladníci odmítají k vykonávání činnosti jakékoliv moderní pomůcky, jako například paletový vozík s elektrickým pohonem a jsou přesvědčeni, že pravou skladničinu lze vykonávat pouze za pomoci vlastních sil. Liberální skladníci se modernizaci nebrání, naopak je jimi vítána. Do toho všeho přichází čínští skladníci s myšlenkou, že skladničina není povoláním, nýbrž posláním, za které by skladník neměl přijímat finančních odměn, jelikož odměnou mu jest pocit dobře vykonané práce. Myšlenková jednota řádu se tak štěpí a k dnešnímu dni fungují po celém světě menší řády, znichž každý má svou vlastní filozofii a jen obtížně hledají společnou řeč.

První český velmistr skladník po pádu komunismu byl Václav Havel. Není náhodou, že se opět jedná o prezidenta. V mnoha zemích světa se stal prezidentem člen řádu, což neuniklo pozornosti konspiračních teoretiků, kteří se domnívají, že cílem řádu svobodných skladníků je ovládnutí lidstva a nastolení nového světového řádu. Konspirátoři poukazují i na souvislost skladníků s tzv. Chemtrails, což je projekt židozednářů z USA, při kterém je na vše tušící obyvatelstvo Země vypouštěna chemická směs, rozprašovaná pomocí dopravních letadel, za účelem genetické čistky lidstva. Jelikož k tomuto jevu dochází po celém světě, je tedy patrné, že množství chemického materiálu musí být tak obrovské, že je třeba ho někde uskladnit. A zde právě dochází k tomu napojení na řád svobodných skladníků. Toto je však mylná teorie, jelikož chemtrails je děsná hovadina a to množství uskladněných chemikálií také nesouhlasí.

Stejně tak nemá řád svobodných skladníků nic společného se současnou migrační krizí. Ta, jak již zde ve svém článku odhalil jeden nejmenovaný kolega bloger Čermák, čímž vzal vítr z plachet všem vítačům a elitám, je zcela v režii mimozemšťanů.

Ale lhal bych, kdybych tvrdil, že český řád svobodných skladníků neovlivňuje dění na domací scéně. Kupříkladu zákon, který nařizuje zavírání supermarketů v období státních svátků byl naopak zcela v režii skladníků, a ne po domově toužících prodavaček, jak bylo veřejnosti prezentováno. Během svátků se za zdmi liduprázdných obchodů, v klidných prostředí skladů, pořádají tajné schůze členů řádu. Ono to sice zní dobrodružně, ale nic zvláštního se neděje. Členi jen diskutují, rozebírají nové trendy na poli skladničiny, zakusují chlebíčky a popíjejí krev mladých pannen.

Závěrem bych rád vyslovil přání, aby jak konzervativní, tak liberální skladníci našli opět společnou řeč, aby ctili zásady sepsané sirem Isaacem Newtonem, a aby zanechali zbytečných šarvátek.

Ex unitate vires!

Článek byl otisknut v časopisech Skladničina č.1/2018 a Nadržené baculky 1/2018.

Autor: Daniel Tomáš | pátek 9.2.2018 9:07 | karma článku: 25.87 | přečteno: 1434x


Další články blogera

Daniel Tomáš

Mezinárodní olympijský výbor hasí požář

Vinou neúčasti ruských sportovců a hrozícímu výraznému poklesu sledovanosti bližících se olympijských her v korejském Pchjongčchangu byl mezinárodní olympijský výbor nucen sáhnout k razantním změnám v pravidlech mnoha disciplín.

30.1.2018 v 9:11 | Karma článku: 26.48 | Přečteno: 1423 | Diskuse

Daniel Tomáš

Válka se sborem dobrovolných hasičů

Již druhým rokem vykonávám u nás na vesnici funkci předsedy sboru dobrovolných popelářů. Funkce i činnost je to velice zajímavá a záslužná. Něvěřili byste však, jak málo populární je naše nezvané úsilí mezi obyvateli vesnice.

18.1.2018 v 8:53 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 724 | Diskuse

Daniel Tomáš

Pan Síla, lstivý hrnčíř a návrat kreténa

Asi se nestává příliš často, aby se člověk mohl na konci své kariéry pochlubit šestnácti tituly mistra světa. Když tak přemýšlím, vybaví se mi asi jen bratři Pospíšilové a jejich dvacet titulů mistrů světa v kolové.

3.1.2018 v 8:25 | Karma článku: 22.35 | Přečteno: 2255 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Vojtěch Fišera

(O)běžná

„U vás lidé pěstují pět tisíc růží v jedné zahradě,“ řekl malý princ, „a přece tam nenalézají, co hledají...““ - Malý Princ

17.2.2018 v 19:18 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 110 | Diskuse

Jiří Stratil

Poezie architektonická

Básnířské umění má rovněž mnoho forem a stylů. Jak vidí, cítí a píše poezii třeba takový architekt? No jako architekt. Jeho básnička musí mít jasnou a logickou konstrukci a strukturu, postavené pevně od základu až po střechu.

17.2.2018 v 12:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Lavička Václava Havla aneb když je pes moudřejší než lidé (Opožděná reportáž)

Zpráva z tisku: „Praha 6 odhalila lavičku Ferdinanda Vaňka, pojmenovanou po alter egu bývalého prezidenta Václava Havla. Ocelová lavička má podobu červeného prkna s pivovarnickým sudem a přišla na bezmála milion korun“

16.2.2018 v 21:05 | Karma článku: 37.49 | Přečteno: 1662 | Diskuse

Jiří Klabal

Profesorka

Pochodovala úzkou uličkou mezi krajní řadou lavic a okenními parapety tam a zpět. Nevědouc, čím vyplnit dlouhé vteřiny inscenovaného čekání, konečky prstů stírala kapky vody z orosených skel.

16.2.2018 v 18:00 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jiří Stratil

Brzy se spoutanému otevře žalář

Tak proč se stále po celé dny strachujete? Z utiskovatele a jeho vzteku? Kde je ten utiskovatel se svým vztekem? Opět jedna z odpovědí, kterých se mi dostává při namátkovém otevření Starého Zákona Bible v jeho určité části.

16.2.2018 v 12:02 | Karma článku: 8.38 | Přečteno: 363 | Diskuse
VIP
Počet článků 101 Celková karma 23.07 Průměrná čtenost 1628

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.