Mezinárodní olympijský výbor hasí požář

30. 01. 2018 9:11:03
Vinou neúčasti ruských sportovců a hrozícímu výraznému poklesu sledovanosti bližících se olympijských her v korejském Pchjongčchangu byl mezinárodní olympijský výbor nucen sáhnout k razantním změnám v pravidlech mnoha disciplín.

Ruská federace, co do rozlohy největší země světa s takřka 150 miliony obyvatel, byla vyloučena z účasti na zimích olympijských hrách v Pchjongčchangu vinou skandálního odhalení státem řízeného dopingu. Mezinárodní olympijský výbor nakonec povolil účast těm ruským sportovcům, kteří splní podmínky dané MOV, avšak s jedním malým háčkem, a to sice, že tito sportovci budou nastupovat pod neutrální vlajkou, což pyšnému ruskému národu není dvakrát příjemné. Neúčast Ruska na olympiádě je zkrátka výrazným zásahem, který hrám ubere na atraktivitě a jenž bude mít negativní dopad na sledovanosti této vrcholné sportovní události. Činovníci MOV si již uvědomili, že tímto tvrdým postihem Ruska potrestali zároveň i sami sebe a nejvíce pak pořadatele z Jižní Koreje, kteří do olympiády investovali obří sumy peněz, které se jim teď budou jen těžko vracet nazpět. Necelé dva týdny před slavnostním zahájením tak MOV sáhlo k radikálním změnám, týkajících se pravidel jednotlivých disciplín, za účelem zatraktivnění olympiády pro fanoušky z celého světa a náhrady za neúčast ruských sportovců.

Nejzajímavější změny se zřejmě dočkají fanoušci těch odvětví, jež se odehrávají v ledovém koridoru, tedy boby, saně, skeleton. Dráhy pro tato sportovní odvětví byly pořadateli v rychlosti přestavěny tak, aby vyústily přímo na vrcholu skokanského můstku určeného pro skoky na lyžích. Při výjezdu z koridoru se tak bobisté ocitnou rovnou na vrcholu skokanského můstku, ze kterého budou pokračovat v jízdě směrem dolů k výskoku, jako je tomu běžné u skokanů na lyžích. Nově se tak bobistům bude kromě času za zdolání koridoru počítat i vzdálenost letu. Tato vzdálenost se pak vynásobí počtem přeživších bobistů a nakonec se k ní přičtou tabulkové body za čas zdolání koridoru. Činovníci MOV si od této změny slibují větší počet těžce či smrtelně zraněných sportovců a tím pádem i větší divácký zájem.

Jedním z nejnudnějších olympijských sportů je běžkařský závod na 50 kilometrů, co si budeme nalhávat... Sledovat skupinu mužů (ženy běží 30km), jak dvě a půl hodiny běží zmrzlou krajinou, je jako sledovat silvestrovskou zábavu na televizi Barrandov moderovanou Jaromírem Soukupem. Naproti tomu takový biatlon je až extrémně populární. Zde činovníci MOV tedy přistoupili k jasnému rozhodnutí a spojili tyto dvě disciplíny v jednu. Soutěžit se bude naráz, přičemž biatlonisté odstartují o chvilku dříve, aby mohli včas zaujmout místo v zákopu na střeleckém stanovišti, kde vyčkají příjezdu klasických běžkařů. Dále už je to jasné. Místo umělých terčů budou biatlonisté střílet po běžkařích, přičemž bodovat se bude následovně: za zásah do oblasti hlavy a krku se uděluje 10 bodů, za zásah do oblasti trupu 5 bodů a při trefení končetin si biatlonista připíše po jednom bodu. Při útoku zblízka s nasazeným bajonetem se bodování násobí dvěma. V cíli se pak od biatlonistova času odečtou získané body (1 bod = 5 vteřin) a vítězí ten s nejmenším časem. Mezi klasickými běžkaři je vítězem každý, kdo nezahyne a dosáhne cíle.

Jistě se všichni shodneme, že góly jsou takovým bobkovým listem, či snad sladkou paprikou ledního hokeje. Čím více koření, tím více chuti, řekli si představitelé MOV a narychlo nechali do hokejových arén v Pchjongčchangu nainstalovat namísto hokejových branek fotbalové. Od tohoto kroku si činovníci slibují větší porci gólových momentů a tím pádem i zatraktivnění hokejových klání, která jsou navíc poznamenána neúčastí hvězd z NHL. Aby toho nebylo málo, rozhodli se činovníci během hokejových utkání pořádat ještě klání krasobruslařů, kteří budou přímo během zápasů soutěžit ve své disciplíně v prostoru mezi útočnými pásmy. Nově si tak krasobruslaři budou muset dávat pozor nejen na techniku skoků a piruet, nýbrž i na bodyčeky a krosčeky projíždějících hokejistů a uhýbat rychle letícímu kotouči.

Pro přilákání diváků mladšího věku pak poslouží skoky na lyžích, do kterých byla přidána jistá dávka freestylu a došlo tak ke spojení tohoto sportu s akrobatickým lyžováním. Během letu se závodníci budou pokoušet o různá salta, obraty a vruty, jako kdysi náš skvělý akrobatický lyžař Aleš Valenta, jen s nepatrným rozdílem, že tady závodník poletí něco kolem dvouset metrů do dálky.

Tak takové tedy budou změny na letošních zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu. Osobně jsem velice zvědav, jestli tyto změny povedou ke zvýšení atraktivity a větší sledovanosti. To se dozvíme již příští pátek, tedy 9. února, kdy je v Pchjončchangu slavnostní zahájení XXIII. zimních olympijských her.


Autor: Daniel Tomáš | úterý 30.1.2018 9:11 | karma článku: 27.30 | přečteno: 1521x

Další články blogera

Daniel Tomáš

Jak prosté, milý Watsone!

Čtenářům se tají dech při sledování Sherlocka Holmese, který díky své genialitě rozmotává nitku po nitce zašmodrchané klubko detektivního případu, či jsou fascinováni prací šedých buňek mozkových detektiva Hercula Poirota.

5.9.2018 v 16:16 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 401 | Diskuse

Daniel Tomáš

UEFA - Mafia?

Tak tedy ani letos nebudeme mít ve fotbalové Lize mistrů dva české zástupce. Pražská Slavia ve včerejším utkání prohrála na hřišti Kyjeva 2:0. Bohužel, výsledek byl značně ovlivněn chybami rozhodčích, což zanechalo na utkání...

15.8.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 753 | Diskuse

Daniel Tomáš

Sportovní komentátoři - staré dobré časy

Co se rozumí ideálním fotbalovým počasím? Jak krásná je asi střela, kterou nikdo nevypálil? Kterému hokejistovi se postavil Ptáček? A máme již mezi našimi sprintery nějakého Kokota?

30.7.2018 v 14:04 | Karma článku: 26.26 | Přečteno: 1095 | Diskuse

Daniel Tomáš

Když se z chlapce stává muž

Patnáctý rok života muže je rokem velkých změn. Pod nosem vyraší stupidní a odporné chmýří, hlas jakoby se nemohl rozhodnout, zda se ponese v sopránu či basu, varlata se spustí až do oblasti kolen a tvář pak ponejvíce připomíná...

10.7.2018 v 14:16 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 990 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Pavel Hewlit

Něco od ženy (psané chlapem) – pro všechny diskutérky

Naposledy jsem Vám představil Editu, před ní Olgu. Teď přichází na řadu Ilona. Uvidíte, že ačkoli je už dospělá, její choroba z ní dělá někoho jiného.

11.11.2018 v 14:09 | Karma článku: 14.95 | Přečteno: 617 | Diskuse

Filip Vracovský

Svatomartinská

Malování slovy pro každého hosta, na kterého nezbyla sklenička vína, i pro toho, koho po něm bolí hlava...

11.11.2018 v 12:40 | Karma článku: 15.52 | Přečteno: 260 | Diskuse

Josef Němec

Objev, na který se nezapomíná

Desetiletý Edvin si dlouho krás skautského tábora neužíval. Našel totiž něco, co mu obrátilo dosavadní život na ruby. Na druhou stranu bude moci být více se sousedem – kriminálním komisařem Bäckströmem.

11.11.2018 v 12:09 | Karma článku: 4.47 | Přečteno: 254 | Diskuse

Zdeňka Ortová

V neděli to máte marný, zase vás zvu do kavárny (VIII)

V neděli se nemá sedět doma. Moc příjemné je obléknout si něco svátečního a zamířit třeba do kavárny, tam se totiž můžou dít věci...

11.11.2018 v 7:57 | Karma článku: 13.36 | Přečteno: 237 | Diskuse

Jaroslav Kuthan

Jiné světy

Ego už bylo natolik nemocné, že vyhnalo Titána do centra města, kde stál v parku pomník - socha na vysokém podstavci.

11.11.2018 v 1:51 | Karma článku: 5.70 | Přečteno: 123 | Diskuse
VIP
Počet článků 118 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1609

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.cz