Jak jsem začal vydělávat

11. 04. 2018 14:27:03
Byl vlahý letní večer, když maminka svolala mě, tatínka, mých osm sourozenců, dědečka, babičku a pejska Azora a uspořádala rodinnou poradu, na které oznámila, že za pár měsíců bude v naší sklepní kóji o jeden hladový krk více.

"Ale jak je to možné?" divil se upřímně tatínek. "Vždyť již od svatby nesdílíme společnou loži a tvůj byť jen obnažený kotníček jsem viděl naposledy, když jsi se jen tak nalehko v kabátě oplachovala pod okapem."

Na to maminka odvětila, že příroda si vždycky najde cestičku, což nakonec potvrdil i náš rodinný přítel, doktor Kýblbauer, který chodí maminku pravidelně vyšetřovat, většinou v době, kdy není tatínek doma, a který otci vysvětlil, že příroda je mocná čarodějka.

Nastalá situace znamenala, že já, ač chlapec v útlém věku, jsem se na prahu třicítky musel zapojit do pracovního procesu, jelikož přísun potravin na náš stůl zajišťoval pouze tatínek, který pracoval jako městský ras a jehož gáže sotva nasytila nás, natož pak nový přírustek do rodiny.

Na úřadu práce mě přivítali s otevřenou náručí. Prý ani nedoufali, že mě někdy uvidí pracovat. Paní úřednice se mě ptala, jestli mám nějakou představu o mém budoucím povolání. Řekl jsem, že bych mohl pracovat v oblasti kultury, protože jsem při škole působil v uměleckém kroužek, což nebyla tak úplně pravda, jelikož jsem žádný kroužek, natož pak školu, nikdy nenavštěvoval. Paní úřednice mé žádosti vyhověla a se slovy: "Když kultura, tak kultura," mě poslala stěhovat klavíry.

Po dvou dnech stěhování jsem měl tak zrychtovaný záda, že jsem musel vyhledat pomoc doktora Kýblbauera. Léčba zázvorovým čajem však příliš nepomáhala a já tak začal pochybovat o léčitelských schopnostech našeho rodinného přítele. Bylo mi hloupé skončit v zaměstnání jen tak malou chvilku po nástupu, ale to se nakonec vyřešilo samo. Přišel jsem totiž do práce s chytrým zlepšovákem a navrhl, abychom klavíry stěhovali pomocí kladky přes okno a nenosili je do úmoru po schodech. V jednom bytě zákazníka jsem pomocí bouracího kladiva rozšířil okno o dobré dva metry, abychom nepoškodili klavír a nenapáchali tak zbytečnou škodu a ukotvil kladku. Než jsme však s kolegy mohli začít s vytažením břemene na místo určení, přišel majitel bytu s naším vedoucím a oba se srdceryvně rozplakali. Zatímco klavír stoupal k vybouranému otvoru, já směřoval opačným směrem dolů.

Jen díky jedné mé dobré známosti ze záchytné stanice jsem bez práce nezůstal dlouho a na léto jsem získal místo plavčíka u ilegálního koupaliště provozovaného na černo. To je práce dle mého gusta. Celý den jen tak sedíte na vyvýšené pozici, nastavujete své tělo slunci, až je celé do bronzova, občas kouknete do vody a kolem vás se promenádují děvčata jen tak nalehko v plavkách, jejichž horní díl sotva zakryje skutečnost, že voda je zde dosti chladná. Ale ne vždy je práce plavčíka takto příjemná. Třeba vás to překvapí, ale toto zaměstnání skýtá mnoho vzrušení a vypjatých situací, zvlášť, když jste neplavcem jako já. Když jsem byl v jeden den již potřetí zachráněn návštěvníky před utonutím, bylo mi sděleno, že se pro tuto práci příliš nehodím a mám se raději poohlédnout jinde.

Štěstí se na mě usmálo ve chvíli, když jsem potkal v podchodu u vlakového nádraží solidně vypadajícího chlapíka, který mi nabídnul práci v jednom speciálním skladu. Prý již delší dobu hledá v okolí nádraží a pod různými mosty někoho právě takového, jako jsem já. Na první pohled sklad nijak speciální nebyl. Já měl na starosti květiny, které rostly pod silnými lampami, a které byly asi strašně vzácné, protože za gram jedné květiny se platily i dvě stovky! A vezměte si, kolik má taková kytka asi gramů! Nakupovat k nám chodila především poněkud mladší klientela, až mě překvapilo, jak je zahradničení mezi mládeží populární. Za to můžou asi nějaké ty zájmové kroužky.

Jednou ale takhle přijeli policisté a vůbec si nešli pro zboží, jako jindy, ale rovnou nás naložili do antonu a sklad nám zavřeli. Při výsleších se můj šéf a kamarádi ze skladu shodli, že hlavní personou a vedoucím podniku jsem byl já, což mi přišlo jako moc hezké ocenění mé práce, až jsem byl doslova dojatý, jak o mě kamarádi hezky mluví, a proto jsem tuto tezi policistům nevyvracel, čímž jsem si zajistil ubytování a jídlo na pět let v příjemném a klidném prostředí předměstské části Bory.

Po návratu domů z kriminálu mě u vchodu do našich sklepních prostorů přivítal doktor Kýblbauer, který byl právě na odchodu, a který mi řekl, jak je rád, že mě vidí, jelikož jedna z mých sester otěhotněla, a že se nám teď bude hodit každá koruna.

Autor: Daniel Tomáš | středa 11.4.2018 14:27 | karma článku: 34.41 | přečteno: 3719x

Další články blogera

Daniel Tomáš

Poslední balíček

Krutá zimní královna o sobě dala vědět v našem kraji a rozpoutala bílé inferno zvané sněhová kalamita. Při pohledu z okna se v myšlenkách vracím o pár let nazpět a vzpomínám na svůj poslední balíček. Mráz mi přebíhá po zádech...

5.2.2019 v 8:37 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 636 | Diskuse

Daniel Tomáš

Hledáte ztracený čas? Svěřte se do rukou odborníka

V dnešní uspěchané době lidé často lamentují, že den má pouze 24 hodin, a že hodinka či dvě navíc by vůbec neuškodily. Já, jakožto samozvaný time manager, nad tím jen kroutím hlavou. Není třeba prodlužovat den. Stačí přemýšlet.

18.1.2019 v 8:11 | Karma článku: 15.80 | Přečteno: 349 | Diskuse

Daniel Tomáš

Jak prosté, milý Watsone!

Čtenářům se tají dech při sledování Sherlocka Holmese, který díky své genialitě rozmotává nitku po nitce zašmodrchané klubko detektivního případu, či jsou fascinováni prací šedých buňek mozkových detektiva Hercula Poirota.

5.9.2018 v 16:16 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 442 | Diskuse

Daniel Tomáš

UEFA - Mafia?

Tak tedy ani letos nebudeme mít ve fotbalové Lize mistrů dva české zástupce. Pražská Slavia ve včerejším utkání prohrála na hřišti Kyjeva 2:0. Bohužel, výsledek byl značně ovlivněn chybami rozhodčích, což zanechalo na utkání...

15.8.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 764 | Diskuse

Další články z rubriky Poezie a próza

Šárka Medková

"Jedeme do Králova Dvora a on v Berouně neřekne ani Beroun"

Rozhodla jsem se vyrazit si s naším synem na výlet. Mám konečně dovolenou, spoustu času a chuť cestovat. Jako cíl jsem, po domluvě s kamarádkou, vybrala město Beroun.

20.2.2019 v 17:50 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 585 | Diskuse

Miroslav Pavlíček

Dívka s plavými vlasy

Medici jsou tam (rozuměj v Praze) a juristé/ a mladí, pěkní kněží/ Ti mnoho v knihách zajisté/ víc ještě u holek leží. František Gellner – Radosti života

20.2.2019 v 16:37 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jakub Kouřil

Hra

Byla jednou jedna babka, a ta měla čtyři jabka. Nebyla to obyčejná babka, ale jabkojedka a ty jablíčka nebyla obyčejná, ale kouzelná. Jsme přece v pohádce a v pohádce se bez kouzlení neobejdeme.

20.2.2019 v 13:53 | Karma článku: 6.06 | Přečteno: 122 | Diskuse

David Snítilý

Hokejový táta 4 – lži bez sexu zato s videem

Před vchodem postávala učitelka se dvěma policisty. Míša na nich mohl oči nechat. „Vidíš, došlo na má slova, pořád Ti říkám, že rosteš pro kriminál,“ střílím od boku. „Míša, takovej andílek,no to snad ne?“ hájí ho učitelka.

20.2.2019 v 9:29 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 522 | Diskuse

Jaroslav Kuthan

Jsem pes (povídka)

Nelly a Andy si jako vždy popřáli dobrého jitra a jako vždy, Andy se ihned pustil do snídaně. Nelly se však toho rána chovala trochu divně. Seděla bez hnutí a nepřítomně se dívala kamsi do dálky. Jídla se ani nedotkla.

20.2.2019 v 8:42 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 203 | Diskuse
VIP
Počet článků 120 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1596

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.cz