Jak prosté, milý Watsone!

5. 09. 2018 16:16:27
Čtenářům se tají dech při sledování Sherlocka Holmese, který díky své genialitě rozmotává nitku po nitce zašmodrchané klubko detektivního případu, či jsou fascinováni prací šedých buňek mozkových detektiva Hercula Poirota.

Oba dva zmínění detektivové mají společnou, krom génia v nich dřímající, ještě jednu věc. Nejsou skuteční. Jsou to jenom literární postavy, kterým vdechli život sir Arthur Conan Doyle a Agatha Christie.

Ve skutečném světě se policie mnohdy obejde bez šedých buňek mozkových, jelikož tupost některých pachatelů nezná mezí.

Důkazem může být případ vyloupené chicagské banky z prosince roku 2008. Do této banky vstoupí jistý Thomas Infante, který ihned zamíří k přepážce a překvapenému zaměstnanci přisune papír s napsaným vzkazem: Rychle a tiše! Dejte mi hotovost, nebo budu střílet! Zaměstnanec dá lupiči čtyřista dolarů a ten následně bere nohy na ramena. Na místo činu přivolaná policie je při hledání stop šokována. Ukázalo se, že lupič pokyny zaměstnanci načmáral na svůj vlastní platební šek. Druhá polovina šeku, se jménem i adresou, leží zmuchlaná u vchodu do banky. Policie si následně předvolá bratra pachatele a ten jej identifikuje na záznamech z bezpečnostní kamery. Kriminalisté si dojdou pro Thomase Infanteho k němu domů a ten se velice rychle přiznává.

Dalším lupičem, který nedá policii příliš zabrat, je z vězení čerstvě propuštěný a tou dobou nezaměstnaný, John Mogan. Nedlouho po svém pobytu ve vězení, kde si Mogan kroutil trest za přepadení banky, se odhodlá ke stejnému činu. Krátce před devátou hodinou ranní vstoupí Mogan do banky v americkém městě Ashville, kde si počíná zkušeně a již během pár minut má po akci. Policie dlouho nenachází stopy a zdá se, že Moganovi se loupež vydařila. To by však tento mladík, od hlavy k patě potetovaný, nesměl být úplný idiot. V klidu domova si Mogan se svým lupem pořídí několik "selfíček", které následně umístí na svůj facebookový profil. Policii tento nezaměstnaný pracháč s kriminální minulostí zaujme a vyšetřování se následně rozjede správným směrem. Fotografie z Moganova facebooku jsou pod článkem ve zdrojích.

Poměrně známý a dosti nepochopitelný je i případ polského spisovatele, Krystiana Bala. Tady už bohužel nejde jen o peníze, ale rovnou o život. Krystian Bala totiž doslova umučí a utopí za živa Dariusze Janiszewského, kterého Bala podezřívá, že je milencem jeho ženy. Kriminalisté tento případ pro nedostatek stop odloží. Tři roky na to vydá Bala kriminání román s názvem Amok, který až nápadně připomíná odložený případ Janiszewského. Bala je v září roku 2005 zatčen a odsouzen na 25 let.

Mnohem veselejší je případ íránského zloděje. Ten v roce 2002 zaplatí jednomu místnímu čarodějovi 450 dolarů, aby jej učinil neviditelným. Zloděj, v domnění , že je neviditelný, se vydá do banky, kde krade lidem peníze rovnou z ruky. Akce nemá dlouhého trvání a pachatel je rychle zpacifikován.

Detroitský potížista R. C. Gaitland přijde v roce 1988 ke dvěma policistům, kterých se začne vyptávat, jak vlastně funguje systém na vyhledávání zločinců. Policisté jsou ochotni a vše zvídavému Gaitlandovi vysvětlí. Pro názornou ukázku pak Gaitlanda požádají o řidičský průkaz a ten jim jej půjčí. Je však na místě zatčen, jelikož byl po celou dobu hledaný pro ozbrojenou loupež.

Daniel Glen je zlodějem, který nenechá nic náhodě. Před vyloupením obchodu v kanadském Windsoru se telefonicky informuje, kolik mají v kase zrovna peněz. Odpověď ho zřejmě uspokojí a tak se vydá obchod vyloupit. Na místě činu už jej samozřejmě očekává policie.

A nakonec jeden velice bizarní příběh. Rád bych napsal ono známé Za vším hledej ženu, ale tak snadné to nebude. John Wojtowicz se sice v roce 1971 ožení, jeho vyvolenou je však Ernest Aron a ten, ačkoliv se k oltáři dostaví v krásných bílých šatech se závojem, je muž a sňatek je tak neplatný. V životě novomanželů se zdá být vše v naprostém pořádku do chvíle, kdy se Ernest Johnovi svěří, že by rád podstoupil změnu pohlaví. To je dosti nákladná operace. John se rozhodne opatřit peníze loupeží. Se dvěma kumpány, Salvatorem Naturaleem a Robertem Westenbergem, vytipují vhodný objekt k vyloupení. Stává se jím Chase Manhattan Bank.

Před samotnou loupeží se trio gaunerů rozhodne načerpat inspiraci v kině, kde sledují film Kmotr. Následně se zbraněmi napochodují do banky, kde však záhy zjistí, že trezor je poloprázdný. Mezitím se zaměstnancům podařilo spustit alarm a banka je ve chvíli obklíčená policisty. Lupiči si berou sedm zaměstnanců jako rukojmí a začíná čtrnáctihodinové drama, během kterého jsou v pohotovosti vyjednávači, FBI, odstřelovači, složky záchranářů a televizní štáby. Wojtowicz si nechá do banky dovézt pizzu a diktuje si podmínky: "Chci, abyste sem z nemocnice přivezli mojí manželku. Jmenuje se Ernest Aron. Je to chlap. Já jsem totiž gay."

Policie skutečně na místo činu dopraví Wojtowiczovu manželku Ernesta, jenže ten, vytažený z postele uprostřed noci, rozcuchaný a jen v županu, se s ním odmítá bavit. Drama končí ve chvíli, kdy je lupičům slíbeno letadlo, které je dostane do zahraničí. Při příjezdu na letiště je Naturale zastřelen a Wojtowicz zatčen.

Svůj příběh prodá Wojtowicz filmařům, kteří natočí film Psí odpoledne, kde hlavní roli ztvární Al Pacino. Wojtowicz dostane 7500 dolarů. A co s nimi udělá? Zaplatí Ernestovi onu operaci a z něj se tak stává Elizabeth Edenová.

Jak prosté...

Zdroje:

https://metro.co.uk/2015/09/30/man-robs-bank-puts-selfies-with-loot-on-facebook-gets-arrested-5414699/

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/polsky-literat-popsal-jak-vrazdil-ted-byl-odsouzen_21355.html

https://xman.idnes.cz/nejzpackanejsi-bankovni-loupeze-sveta-dy7-/xman-styl.aspx?c=A101221_165922_xman-styl_fro

Časopis EPOCHA, 13/2017, Nejhloupější bankovní loupeže historie

Autor: Daniel Tomáš | středa 5.9.2018 16:16 | karma článku: 13.54 | přečteno: 389x


Další články blogera

Daniel Tomáš

UEFA - Mafia?

Tak tedy ani letos nebudeme mít ve fotbalové Lize mistrů dva české zástupce. Pražská Slavia ve včerejším utkání prohrála na hřišti Kyjeva 2:0. Bohužel, výsledek byl značně ovlivněn chybami rozhodčích, což zanechalo na utkání...

15.8.2018 v 12:43 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 751 | Diskuse

Daniel Tomáš

Sportovní komentátoři - staré dobré časy

Co se rozumí ideálním fotbalovým počasím? Jak krásná je asi střela, kterou nikdo nevypálil? Kterému hokejistovi se postavil Ptáček? A máme již mezi našimi sprintery nějakého Kokota?

30.7.2018 v 14:04 | Karma článku: 26.26 | Přečteno: 1085 | Diskuse

Daniel Tomáš

Když se z chlapce stává muž

Patnáctý rok života muže je rokem velkých změn. Pod nosem vyraší stupidní a odporné chmýří, hlas jakoby se nemohl rozhodnout, zda se ponese v sopránu či basu, varlata se spustí až do oblasti kolen a tvář pak ponejvíce připomíná...

10.7.2018 v 14:16 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 985 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Vodvářka

Slušnost versus sprostota

Ředitel teplického gymnázia pan Zdeněk Bergman bude nejspíše čelit snahám o jeho odvolání. Důvodem je to, že lpěl na zásadě slušnosti.

23.10.2018 v 20:45 | Karma článku: 26.38 | Přečteno: 662 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Češi z boje neutíkají. Anebo to dnes už neplatí?

Traduje se: Toho bohdá nebude, aby král český z boje utíkal. Slova Jana Lucemburského, než 26. srpna 1346 padl v bitvě u Kresčaku na severozápadě Francie. V bitvě předem prohrané. Přesto zůstal ve válečné vřavě do krutého konce.

23.10.2018 v 18:50 | Karma článku: 18.86 | Přečteno: 431 | Diskuse

Karel Trčálek

Tahle země není pro medvědy, ani mladý, ani starý, milý valašský medvěde!

Medvěd se prochází uprostřed vesnice. Napadne vaše dítě a možná ho zabije, ba i sežere! Vám se to bude líbit? Má větší cenu medvěd, kterých se na zeměkouli pohybuje tisíce, než vaše dítě? Odpovězte si sami, zachránci světa!

23.10.2018 v 17:43 | Karma článku: 12.64 | Přečteno: 557 | Diskuse

Tomáš Gayer

Drobná zamyšlení kolem 28. října (1.)

Blížící se sté výročí vzniku Československa docela přirozeně vede k úvahám nejen o minulosti, ale především o přítomnosti a budoucnosti....

23.10.2018 v 16:38 | Karma článku: 15.87 | Přečteno: 231 | Diskuse

Petr Binder

Když chtějí vařit děti

Máte kuchyni? A děti? Chtějí vám pomáhat? U nás je to šílenství. Někdy nás dokonce terorizují od samého rána. Nebyl jsem jinačí.

23.10.2018 v 13:13 | Karma článku: 11.07 | Přečteno: 350 | Diskuse
VIP
Počet článků 118 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1607

Jsem velekrál skladu v maličké firmě. Mám jen jediného podřízeného, a ani ten mne neposlouchá.. Dvakrát jsem neúspěšně studoval VŠ, tak jsem se dal na dráhu dělníka. Jsem pánem ještěrky a vozím palety z bodu A do bodu B, a když je frmol, tak i do bodu C, ale v žádném případě do bodu D.. Mám rád sport, pivo, rybařinu, pivo, dobré jídlo, přítelkyni, pivo, četbu, Bory, bory, skaliny, řeky, lučiny, českou hymnu, vychlazenou Plzeň a tak různě....

Tady mi můžete anonymně nadávat:

danieltomas08@post.cz

 

Najdete na iDNES.cz